Elos Aquarium – piękno w akwarystyce

Pewnie większość z Was zna ADA Nature Aquarium – Aqua Design stworzone przez pana Amano. Natomiast o systemie Elos słyszy się w Polsce niewiele. Chociaż nie ustępuję on w niczym ADA, żeby nie powiedzieć, że miejscami wydaje mi się dużo bardziej “sexy”

Piękno i prostota produktów Elos bierze się z wysoko zaawansowanej technologii oraz z włoskiego podejścia do designu. Z takiego połączenia po prostu miało wyjść coś pięknego!

Elos Aquarium znany jest na świecie głównie z rozwiązań dla akwarystyki morskiej. Ale równie mocno czują się jak widać w akwariach holenderskich roślinnych. Okazuje się również, że krążące po Sieci przykłady aranżacji “ala ADA” to właśnie realizacje oparte na produktach Elos.

Projekt “Pinus Pinea”, który pewnie niektórzy z Was już widzieli, zrealizowany został przez Filipe Oliveira właśnie w oparciu o Elos.

Pinus Pinea by Faao.FilipeOliveira

Akwarium ma wymiar  55x35x35 (67 litrów). Filipe wykorzystał jako podłoże ELOS Terra Zero oraz ELOS Bottom Mineral.  Na wierzch położył ELOS Terra (Natural Soil) na 3~5cm od przodu i 5~10cm z tyłu zbiornika. Drzewo powstało z trzech kawałków Red Moor wood,  które zostały odpowiednio przycięte i połączone ze sobą. Mech osadził zwykłą najcieńszą żyłką wędkarską. Efekt końcowy zachwyca!

Pinus Pinea by Faao.FilipeOliveira

Aranżacja:

Tytuł aranżacji: Pinus Pinea / autor: Filipe Oliveira
Akwarium: 55x35x35 ( long*wide*tall) cm, 67 litrów
pH: 6,8
Oświetlenie: 3x24w T5 6.500k
Filtr: Aquaclear 25
CO2: ELOS Set ECO + Solenoid
Substrakt: Elos bottom mineral, Elos Terra zero, Elos Terra natural soil small grain (12L)
Nawożenie: Elos Fase1, Fase2, Extra1 i K40 by Elos Schedule program
Rośliny: Eleocharis parvula, Utricularia graminifolia and Singapore moss (Vesicularia dubyana)
Ryby:
 Otocinclus sp, Boraras maculatus and Iriatherina werneri
Robale: Neocaridina heteropoda var. red and Caridina cf. cantonensis ‘Tiger’

Jeżeli kogoś zainteresował ten aquascape, może doczytać szczegóły na blogu Filipe Oliveira.

Systemy akwariowe Elos

Nie miałem przyjemności zobaczyć ich w “realu” ale na zdjęciach wyglądają po prostu super. Aż dziwne, że na Allegro nie ma DIY zestawów szafek itp. tak jak to ma miejsce z szafkami ADApodobnymi. Ale myślę, że po tym wpisie się pojawią ;-)

Elos Concept80

Elos Concept80

Przednia szyba akwarium wykonana jest ze szkła o zmniejszonej zawartości żelaza Crystal Clear. W tym zestawie kolory szafki są oczywiście do wyboru do koloru. No może nie kolory a kolor paska, który może być biały, czarny, czerwony, szary i jak widać zielony.

System może być złożony z samego akwarium (dla tradycjonalistów) lub w komplecie z sumpem / filtrem zewnętrznym (głównie dla wody morskiej). Oczywiście lampa, która jest jednocześnie niezwykle efektowną designerską pokrywą jest w komplecie. Sprawia niesamowite wrażenie lekkości i nowoczesności.

Lampa Elos concept80

Lampa Elos concept80

Mnie się podoba, chociaż zastanawiam się jak dostać się do wody? Chyba, że te plastikowe (a może szklane? ktoś wie?) elementy ochronne można zdejmować. Lama na świetlówki T5 i LEDy, oczywiście sterowana “dotykiem”.

Elos Mini – czyli prawie kostka

Akwarium o wymiarze 43x43x40 cm (no prawie idealna kostka) stojące na szafce 43×43 i wysokości 87 . Ciekawe kto wymyśla te rozmiary?

Ten system również występuje w wersji “czystej” lub przygotowanej pod akwarium morskie z sumpem. Kolorystyka już bardziej tradycyjna, białe, szare, czarne i wenge. W wersji “normalnej” koszt zestawu to 695 euro (czyli ok. 2780 zł – to pewnie główny powód, dla którego nie jest to najpopularniejszy w Polsce system)

Pozostałe akwaria Elos

Elos midi – to nieco większy brat mini o wymiarach 57x50x48 cm za prawie tysiąc euro. Elos System 70 jak sama nazwa wskazuje ma wymiary… 75x57x50 cm, System 120 to już dokładnie 120x57x50 i System 160 (wiadomo – 160x57x60 cm) dedykowany już tylko do akwariów morskich.

Jeżeli zainteresowały Cię rozwiązania Elos, najlepszym rozwiązaniem będzie odwiedzenie nowego salony Elos Aquastudio w Nowym Yorku. Na wszelki wypadek podaję adres: 533 Millburn Avenue, Short Hills, NJ. Jeżeli jednak nie planujesz wypadu do USA, kilka fotek z bloga Elosa.

Elos Aquastudio, New York / fot. Elos blog

Elos Aquastudio, New York / fot. Elos blog

Elos Aquastudio, New York / fot. Elos blog

 

This entry was posted in Elos, Technologia. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>