Jak nawozić akwarium roślinne – mikro, makro, co2 i światło

Temat nawożenia akwarium roślinnego jest jednym z ważniejszych i częściej poszukiwanych przez aquascaperów tematów, Tylu pytających co odpowiedzi, tyle technik i sposobów co później glonów w akwarium. Jak w tym wszystkim odnaleźć sensowną metodę i dojść ze wszystkim do ładu? Korzystając ze swojego kilkuletniego doświadczenia, obserwacji i przeglądania for i blogów, zebrałem w jednym miejscu najważniejsze pomysły i techniki, stosowane przez polskich aquaManiaKów.

Na początek

czyli co musisz wiedzieć, zanim usiądziesz za kierownicą…

  • Podstawowe właściwości chemiczne wody – poradnik akwarium.net.pl
  • Nawożenie solami – ogólnie i skrótowo – by Godween – link
  • Bezpieczny start, ogólnie i skrótowo – by Godween – link

Estimative Index (EI), dozowanie suchych soli, ale prościej - spider72

Znany wszystkim fanom technologii nawożenia metodą Estimative Index EI, spider72 przygotował dla wszystkich kilka artykułów, która warto przeczytać. Opublikowane zostały między innymi na forum Holednerskie i forum RA. Warto również przeczytać tekst spider72 z forum superakwarium. I o metodzie EI będziesz wiedział wszystko a patrząc na efekty – spodoba Ci się ona.

Tekst jest tak ciekawy, że postaram się o zgodę na opublikowanie go również u nas.

Nawożenie akwarium roślinnego - darma11 z ploaqua.pl

Swoje przemyślenia i doświadczenia związane z nawożeniem akwarium roślinnego przekazuje nam darma11 z forum ploagua.pl (Płockie Forum Akwarystyczne). Podzielił swoje przemyślenia na 3 różne podejścia do nawożenia, przedstawiając po krótce wady i zalety każdego z nich. Warto przeczytać, jeżeli nie masz jeszcze doświadczenia lub jesteś ofiarą niedoborów i glonów.

Green serenity 112l by darma11, zgłoszone do IAPLC 2012

W dużym skrócie, podejścia do nawożenia przedstawiają “rozwój” akwarysty od najprostszej do najtańszej koncepcji. W podejściu I autor opisuje standardowe nawożenie komercyjnymi, gotowymi zestawami do nabycia w sklepach zoologicznych i opisuje co najprawdopodobniej z tego wyniknie w świetle tego, że jest to rozwiązanie drogie i bardzo nieprecyzyjne, jeśli chodzi o stosowane dawki.

Podejście II to miks podawania mikro firmowego. Zamiast firmowych nawozów makroelementowych, stosujemy pojedyncze związki chemiczne (tzw. sole), które mają zaspokoić apetyt roślin na azot, fosfor, potas i magnez. Autor stawia tezę, że korzystanie z  azotan potasu (KNO3), diwodorofosforan potasu (KH2PO4), siarczanu potasu (K2SO4) , Siarczan magnezu (MgSO4) ewentualnie siarczanu magnezu siedmiowodny (MgSO4*7H2O) to światowy trend nowoczesnej akwarystyki. Coś mi się nie wydaje, żeby na zachodzie ludzie kupowali sole na eBay i rozrabiali je w domu zamiast korzystać z gotowych dostępnych w sklepie środków. Niemniej, stosowanie soli a co za tym idzie pełna kontrola nad ich stężeniami w akwarium jest korzystna dla kondycji roślin.

Podejście III to nic innego jak przestawienie metody Estimative Index (EI) propagowanej u nas przez wielu akwarystów. Metoda ta jest najefektywniejsza oraz najtańsza, ale niesie za sobą ryzyko wymknięcia się baniaka z pod kontroli, jeżeli zaniedbamy podmiany lub dawkowanie. Metoda ta zakłada, że nadmiar składników pokarmowych dla roślin jest bardziej bezpieczny niż ich niedobór. W dużym skrócie, w metodzie EI eksperymentalnie ustalono tygodniowe dawki, które uznano za nielimitujące wielkości pobierania składników przez rośliny, przy nielimitującym świetle. Trzeba pamiętać, że mówimy to o wszystkich składnikach pożywienia roślin, czyli: światło, dwutlenek węgla (CO2), temperatura, woda, mikro i makroelementy.

Eksperymentalnie określone wartości, które uznano za nielimitujące wzrost roślin to:

  • światło: 1,3-1,6 Wat/litr.
  • Azotany (NO3) 20ppm na tydzień
  • Potas (K) 30ppm na tydzień
  • Fosforany (PO4) 3ppm na tydzień
  • Magnez (Mg) 10ppm na tydzień
  • Żelazo (Fe) 0.5ppm na tydzień
  • CO2 (to ważny makroelement) min. 15 – 25 mg/l

Najważniejsze wnioski z artykułu są następujące:

  • najgorszą rzeczą w akwarystyce roślinnej jest pośpiech a najcenniejszą – cierpliwość
  • stosowanie firmowych nawozów mikro i makro wymaga wielu prób i wielokrotnego testowania dobieranych dawek, co niejednokrotnie może kończyć się wysypem glonów i jest dodatkowo drogie
  • korzystanie z nawożenia solami nie jest takie straszne jak by to wyglądało – jest tylko demonizowane przez “fachowców” – jeżeli miałeś biologie w podstawówce, dasz radę!
  • proporcje elementów są ważniejsze od ich stężenia w baniaku
  • stosunek azotu do fosforu może wynosić N:P=10:1, ale nie powinien być mniejszy niż 6:1
  • proporcje magnezu do wapnia powinny wynosić Ca:Mg = 4:1
  • jeżeli zdecydujesz się na EI nie musisz dbać o badanie parametrów wody ale musisz zadbać o dobre podawanie CO2 (ważny makroelement)
  • bez światła nie ma życia, minimalna wartość światła to 0,5 W/litr, więcej niż niż 1,3-1,6 Wat/litr nie ma sensu podawać

Oświetlenie i nawożenie w akwarium roślinnym - Dariusz Karbowy

Artykuł ma już swoje lata, ale w akwarystyce nic nie zmienia się nagle. Warto się zapoznać, żeby podsumować sobie swoją wiedzę. Niewielu osób zdaje sobie sprawę z czynników, a raczej ich ogromu, które trzeba zapewnić aby rośliny były zdrowe, a ich rozwój bujny. Darek w tym artykule przedstawił najważniejsze z nich – oświetlenie, oraz zbilansowane nawożenie.

Obserwacja roślin

Rogatek  – pływa sobie swobodnie w toni, wyżera zachłannie wszystkie nadmiary, bardzo szybko rośnie i jest bardzo dobrym miernikiem stanu pożywności naszej wody w akwarium. Jak łodygi ma prawie brązowe to – za dużo Fe jest w wodzie , gdy jest bledziutki – brak potasu. Jak dolejemy odpowiednią ilość natychmiast prawie robi się ciemnozielony…

 

This entry was posted in nawożenie and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.