ZaMech Amazoński

Historia restartu jak to w życiu – przypadkowa. Baniak ładnie się rozwijał, ale ciągle nie był to “ten”, który sobie zaplanowałem. Chciałem ładnego holendra z układem, który miałem w głowie a nie przypadkowe naciapkanie roślin.

Akurat tak się złożyło, że zachwycałem się [054L]Jezus-Powrót a w tym samym czasie Peter13 szukał mchów na forum. Ja miałem ich trochę i już znudziły mi się mcharnie, więc wydałem Peterowi co miałem. W zamian z nienacka dostałem całą torbę chwastów z przycinki i wyrwania. Jak się okazało – proporcje roślin do mojego baniaczka były przytłaczające. Amazonia New leży już kilka miesięcy i czeka, zamówiłem szybko 2224 i żeby zielsko się nie zmarnowało, padła decyzja założenia nowej aranżacji.

ZaMech Amazoński

  • szkło: 60x30x36 via RA [64l]
  • światło: 2x24W (T5 Sylvania Gro lux + biała z Castoramy) w lampie Lampa Hagen Glo
  • Filtracja: Eheim 2224 (1 mies. – 1/3 Eheim mech + 2/3 węgiel)
  • podłoże: Amazonia new
  • nawożenie: makro ADA a’la spider72, mikro Profito EasyLifie
  • Co2: butla 1,5 czeka

3 dzień

Nareszcie doszedł filtr Eheim 2224. Piękny. Coś w sobie ma Eheim, że trudno go zastąpić chińczykiem. No i po prawdzie się nie opłaca, lepiej kupić nowy niż używany na Allegro.

Tym razem nie wymyślam sam i filtr uzupełniłem zgodnie ze wskazówkami ADA czyli mechniczno-biologiczny Eheim mech w 1/3 + gąbka a 2/3 węgiel. ADA zaleca taką właśnie kombinację wkładów w początkowym okresie dojrzewania zbiornika na podłożu ADA Amazonia. Duża ilość węgla usuwa zanieczyszczenia powstające w początkowym okresie życia akwarium.

4 dzień

Bojownik męczy się już 4 dzień w fatalnych warunkach, czekając na dojrzenie akwarium, więc zmierzyłem parametry wody. A nóż są już dobre (wiem, wiem to niemożliwe…)

Pierwsze miłe zaskoczenie z zastosowania podłoża ADA Amazonia New. Oprócz niewątpliwej urody i przyjemności obsadzania go roślinami, obniża pH wody do idealnych parametrów. Do tej pory nie mogłem sobie poradzić ze zbiciem pH kranówki żadnym sposobem. A tu proszę, po prostu jest tak jak trzeba…

dzień pH NO2 NO3 NH3 PO4
4 7,0 0,3 5,0 3,0 0,0

czyli mocno teoretycznie woda nie jest zabójcza bo przy takim pH w temperaturze 20C amoniaku jest ok. 0,04 mg/l. Duża zawartość amoniaku to efekt zastosowania podłoża ADA Amazonia , która zawiera najwięcej materii organicznej i uwalnia ją do wody (NH4 – 1 ppm!). Dlatego ADA zaleca przez pierwszy tydzień codzienne podmiany wody i warto się do tego zastosować

Aranżacja krok po kroku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

This entry was posted in zaMech [64]. Bookmark the permalink.

Comments are closed.