Zasada złotego podziału w akwarium

Zasada złotego podziału (łac. sectio aurea) – inaczej też podział harmoniczny, złota proporcja, boska proporcja (łac. divina proportio) to taki podział odcinka na dwie części, by stosunek długości dłuższej z nich do krótszej był taki sam, jak całego odcinka do części dłuższej. Innymi słowy: długość dłuższej części ma być średnią geometryczną długości krótszej części i całego odcinka.

Złoty podział – liczba fi

Przekładając to na prostszy język, chodzi o to, aby stosunek odcinków miał wartość fi, czyli 1.618033988749… itd. Dla ułatwienia w akwarystycznych aranżacjach, możemy śmiało przyjąć ten stosunek na wartość 1.6.

Złoty podział występuje w zasadzie wszędzie w naturze. Od proporcji łańcuchów DNA, przez liście na drzewie aż po proporcje naszych własnych zębów! Dlatego tak dobrze i pozytywnie odbieramy przedmioty i aranżacje stworzone w oparciu o tę proporcję.

Jak wykorzystać złoty podział w akwarium?

Najpopularniejsze małe akwarium w akwarystyce roślinnej stylu ADA to prostokąt o wymiarach: 60x36x30. Właśnie dlatego wysokość tych zbiorników wynosi 36 cm, ponieważ tworzy on z szerokością stosunek 1:1.6.

Tę samą zasadę powinniśmy stosować przy aranżacji zbiorników. Główny, wiodący element naszej kompozycji nie powinien znajdować się w środku planu ale dokładnie w złotym środku.

Złoty środek – wyliczenia dla typowych akwariów

Żeby ułatwić Wam życie, przygotowałem zestawienie proporcji i “umiejscowienia” złotego środka w większości najpopularniejszych akwariów. Istotnymi wymiarami są to szerokość i wysokość akwarium, ponieważ “głębia” jest innym tematem. Zależy od aranżacji, pochylenia podłoża itp. Idealnie by było, aby w odbiorze głębi, elementy wiodące również znajdywały się w złotych podziale.

  • szerokość 60 cm – złoty podział to 37:23 cm
  • szerokość 80 cm – złoty podział to 49:31 cm
  • szerokość 90 cm – złoty podział to 55:35 cm
  • szerokość 100 cm – złoty podział to 62:38 cm
  • i dla szerokości 120 cm – złoty podział to 74:46 cm

Dla ustalenia proporcji w wysokości:

  • wysokość 30 cm – złoty podział to 18:12 cm
  • wysokość 36 cm – złoty podział to 22:14 cm
  • wysokość 40 cm – złoty podział to 25:15 cm

Złoty podział dla 54 litrów (60x30x30)

Przykładowo, dla akwarium o wymiarach 60x30x30 cm (czyli standardowe 54 litry) punkt złotego podziału znajduje się 37 cm od lewego lub prawego brzegu akwarium i na wysokości 18 cm (ewentualnie na wysokości 12 cm).

Złoty podział - akwarium 54l

Złoty podział – akwarium 54l

Na powyższym zdjęciu, gdyby autor zastosował przy aranżacji złoty podział, odbiór aranżacji była by znacznie lepsza.

This entry was posted in aranżacja. Bookmark the permalink.

Comments are closed.