Przepływowa grzałka zewnętrzna – czy warto kupić?

Na rynku dostępne są przepływowe grzałki zewnętrzne. Np. firmy Hydor. Ich zastosowanie jest jak najbardziej wskazane. Nie zabierają miejsca w akwarium, nie szpecą naszej aranżacji, zdecydowanie lepiej nagrzewają (równomiernie) wodę. Nic tylko wymienić tradycyjną grzałkę na przepływową. Ale czy warto?

Żeby nie być gołosłownym, dodam tylko, że sam drogą kupna nabyłem grzałkę przepływowa Hydor ETH 200 (wersja 12mm na węże dla Eheim 2213 i 2224). Mam ją, korzystam i jestem bardzo zadowolony. Ale czy warto było zapłacić 180 zł?

 

Przy okazji uruchamiania kolejnego akwarium i oczekiwania na kuriera z nowym Eheim 2224, zastanawiałem się w przypływie natchnienia i impulsu nad zakupem kolejnej grzałki. Ale ceny przez ten czas nie spadły i nie do końca jestem przekonany, że chcę wydać tyle kasy na grzałkę.

Prefiltr jako grzałka przepływowa?

Od pewnego czasu czytam w Sieci o połączonych szeregowo filtrach zewnętrznych. To bardzo popularne rozwiązanie w Japonii a także u samego Amano. Filtry łączone są jako mechaniczny + biologiczny. Zalet jest naprawdę wiele – olbrzymia przestrzeń filtracyjna i oddzielenie filtracji mechanicznej od biologicznej. Dzięki temu w biologa nie zaglądamy latami (nie zaburzając jego własnego środowiska) a mechanika czyścimy jak tylko przepływ znacząco spadnie. Dla akwariów roślinnych filtracja mechaniczna ma przecież większe znaczenie niż biologiczna – roślinki chętnie będą wcinały wszystko czego filtr nie przetworzy.

No właśnie – wydaje mi się to dobrym pomysłem. A gdyby tak wykorzystać taki filtr jako termofiltr przy okazji? Oczywiście możemy kupić nowy termofiltr, ale ceny są zaporowe i nie taki zakup nie ma najmniejszego sensu. Przykładowo nowy Eheim 2224 kosztuje na dzisiaj około 400 zł (nowy z zestawem mediów filtracyjnych Eheim, które są mistrzostwem świata). A ten sam model z grzałką czyli Eheim 2324 to wydatek… 750 zł. Trzeba upaść na głowę (albo nie przejmować się kasą), żeby za grzałkę dopłacić 350 zł. Do tego przy awarii grzałki tak łatwo się jej nie wymieni. Pomysł wpisuję więc na listę top-10 nieudanych.

Filtr zewnętrzny na Allegro

Ale nie ma co się załamywać. Właśnie połączenie szeregowe dwóch filtrów zewnętrznych może rozwiązać nasz problem. Główny filtr niech będzie ten nasz nowy Eheim 2224 a do niego jako prefiltr (albo biolog – zależy od koncepcji) dokupimy stary, używany ale sprawny – markowy (szczelność, materiał) filtr z grzałką.

Przykładowe aukcje filtrów zewnętrznych na Allegro z dzisiaj:

  • Eheim 2313 – wersja 2213 z grzałką pod głowicą o mocy 170W + węże, zaworki – 140 zł
  • Eheim 2326 – wersja 2226 z grzałką – 400 zł

Owszem, wszystkie stare i używane, ale Eheim pozostaje sprawny i szczelny naprawdę długie lata. A jak założymy, że będzie on biologiem jako drugi to możemy z niego wyjąć wirnik i martwimy się tylko szczelnością i objętością. I mamy nie tylko grzałkę przepływową ale dodatkową przestrzeń filtracyjną.

Dlaczego warto kupić nowy filtr zewnętrzny a nie używany (jako ten podstawowy) napiszę w innym poście.

This entry was posted in Technologia. Bookmark the permalink.

Comments are closed.